Місця повстання

ІСТОРИЧНИЙ МАРШРУТ МЕДВИНСЬКОГО ПОВСТАННЯ

Запрошуємо до подорожі відомими і забутими місцями Медвинського повстання – до подорожі в часі.

ВУЛИЦЯ ВОЛОСНА

На вулиці Волосна знаходилася Медвинська волосна управа. 13 жовтня 1920 р. каральний загін будьонівців, увійшовши в село, зігнав до управи і взяв у заручники біля 80-ти медвинців віком від 18 до 30 років з числа цивільних, яких стратив того ж вечора біля Ковтунового ліска. Ця каральна акція була помстою за участь села в антибільшовицькому повстанні.

ГІРЧАКІВ ЛІС

Гірчаків ліс – найбільший і найдавніший у Медвині, названий під час Хмельниччини на честь російського князя Василія Горчакова. У 1920–1922 рр. у ньому переховувалися і вели підпільну боротьбу проти більшовиків учасники Медвинського повстання та учасники загону отамана Дмитра Цвітковського.

МЕМОРІАЛ СТРАЧЕНИМ МЕДВИНЦЯМ

Неподалік Ковтунового ліска на південних околицях Медвина 13 жовтня 1920 р. більшовицькі війська Будьонного стратили біля 80-ти молодих медвинців із цивільного населення, взятих ними в заручники. Ця каральна акція була помстою за участь села в антибільшовицькому повстанні.

МИКОЛІЯ

Миколія – одна з найдавніших вулиць Медвина, на якій розташовані 600-літній дуб, давній цвинтар та Свято-Миколаївських храм. Укінці серпня 1920 р. на ній точилися бої медвинських повстанців з більшовиками, по ній повстанці відступили до лісу Довгенький, а більшовики запалили весь куток.

МОГИЛА АНТОНА МИТЯЯ

Могила Антона Митяя знаходиться у с. Стара Буда Черкаської області, де його у 1921 р., після загибелі у бою з більшовиками, таємно привезли і поховали побратими.

МОГИЛА ВАРФОЛОМІЯ ДУБИНИ

На цвинтарі на вулиці Зарчіок у Медвині похований Варфоломій Іванович Дубина (1873–1962), народник, учасник Медвинської «Просвіти», учасник Медвинського антибільшовицького повстання, батько Івана Дубинця – українського громадського й політичного діяча, вченого, автора книги спогадів про Медвинське антибільшовицьке повстання «Горить Медвин» (1952).

МОГИЛА ХИЖНЯКІВ

Під кам’яним хрестом на цвинтарі дільниці «Зірка» у Медвині спочивають Ничипір Касьянович і Купріян Якович Хижняки – молоді хлопці, взяті в заручники і страчені разом із іншими майже 80-ма медвинцями більшовицьким каральним загоном Будьонного 13 жовтня 1920 р. під Ковтуновим ліском. Ця каральна акція була помстою за участь села в антибільшовицькому повстанні.

САДИБА ДУБИН

На вулиці Богуславська (колись – Дубинівка) знаходилися садиба і хата Варфоломія та Ожени Дубин, в якій народився Іван Варфоломійович Дубина (Іван Дубинець) (1903–1954) – український громадський і політичний діяч, вчений-геолог та археолог, автор книги спогадів про Медвинське антибільшовицьке повстання «Горить Медвин» (Нью-Йорк, 1952).

САДКИ

Біля колишніх садків «Круглик» і «Хабні» 28 серпня 1920 р. відбувся бій медвинських повстанців з більшовиками, унаслідок якого загін медвинців разом із групою повстанців з Гути та Дмитренок на чолі з Мусієм Шуляком (1890–1937) з Медвина переможно розбили більшовицьку кінноту та витіснили її за межі села.

СТАРИЙ БАЗАР

На місці сучасного стадіону в Медвині у першій половині ХХ ст. знаходився Старий базар, а біля нього – штаб Медвинського повстання 1920 р., лідерами якого були отаман Хома Сидоренко (Лебідь), начальник штабу Микола Василенко, начальник контррозвідки Дніпровий, керівник пропаганди, бандурист Антін Митяй (Петюх).

ШКОЛА ІВАНА ДУБИНЦЯ

У будинку на вулиці Зарічок знаходилася Вища початкова (міністерська) школа, в якій навчався та вчителював (1921–1926) Іван Варфоломійович Дубина (Дубинець) (1903–1954) – український громадський і політичний діяч, вчений-геолог та археолог, автор книги спогадів про Медвинське антибільшовицьке повстання «Горить Медвин» (Нью-Йорк, 1952).

ШКОЛА ЗАХАРА МИКОЛЕНКА

У цьому приміщенні на розі вулиць Миколія та Зруби знаходилася семирічна школа. Тут вчителював і брав участь у її будівництві Захар Юхимович Миколенко (1893–5.04.1938), кобзар, педагог, учасник Медвинського повстання, розстріляний під час Великого Терору, похований у Биківні. У 1944–1945 рр. тут навчався майбутній український режисер Володимир Терентійович Денисенко (7.01.1930–10.06.1984).

Описувані місця, де відбувалися події Медвинського повстання чи пов'язані з його учасниками, позначені на мапі.

На історико-туристичній мапі Медвина, крім локацій Медвинського повстання, можна знайти інформацію про інші культурні та інфраструктурні локації села, які можуть зацікавии для тих, хто подорожує Медвином.